Jakie zabawki dla niemowląt wybrać?

0
733
Jakie zabawki dla niemowląt wybrać

Wielu rodziców ma wątpliwości przy zakupie zabawek dla nowo narodzonego dziecka. Jakie zabawki będą odpowiednie? Zależy nam na tym, aby były estetyczne oraz bezpieczne. Czy niemowlak potrzebuje rzeczywiście zabawki z wieloma funkcjami? Poniżej znajdziemy kilka cennych porad.

Karuzele i gryzaki

Wiemy doskonale, że noworodek większość czasu śpi. Jakie zabawki dla niemowląt wybrać? Czy są one w ogóle potrzebne? Na pewno są chwile, w których maluszek jest najedzony, wyspany i obserwuje z uwagą otaczający świat. Nie widzi jednak zbyt wiele, ponieważ nie przewraca się jeszcze na boki. Zabawką idealną dla takiego dziecka jest coś, co nad nim zawiśnie i się będzie ruszało, ucząc nieco wodzenia wzrokiem. W tym miejscu jednak należy pamiętać, że dziecko nowo narodzone nie ma jeszcze wyostrzonego na tyle wzroku, aby mnogość kolorów przyciągała jego uwagę, jego wzrok nierozwinięty poza kontrastami wyraźnymi nie rozróżnia kompletnie barw. Dlatego sprawdzą się najlepiej kontrastowe zabawki, gdzie materiały miękkie się spotykają z kolorami przeciwstawnymi, takimi jak czarny oraz biały.

Do trzeciego miesiąca życia również słuch dziecka jest dosyć mało wykształcone, malec nie umie nawet zlokalizować skąd dźwięk płynie, tak więc lepiej ograniczać słuchowe bodźce. Dlatego zrezygnować warto z zabawek, które wydają głośne dźwięki lub też wyłączmy tą funkcję. Dla najmłodszych maluszków poleca się karuzele, które przymocować możemy do łóżeczka, wózka, czy też kołyski. Mają kolory kontrastowe, które przyciągną uwagę dziecka. Większość karuzeli ma wmontowane pozytywki, jednak na tym etapie poleca się ograniczyć ich używanie, aby nie wprowadzać dziecka w poważny stan przebodźcowania.

Niemowlę już od około trzeciego miesiąca życia zaczyna sobie wszystko wkładać do buzi i wkracza powoli w niesamowicie burzliwy okres ząbkowania. Jest to dobra pora, aby kupić mu gryzaki, które za zadanie mają pomóc na bolące oraz swędzące dziąsła. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów gryzaków. Są wodne, gryzak-smoczek oraz żelowe. Gryzak wykonany powinien być z materiału naturalnego, który utrzymać jest łatwiej w czystości. Poza oczywistą rolą, jak ulga podczas ząbkowania, gryzaczki rozwijają ruchową koordynację. Dziecko także uczy się kierować przedmiot rączką do buzi. Manualne zdolności są ćwiczone poprzez chwytanie, dlatego też bardzo ważne jest to, aby gryzak był na tyle wygodny oraz lekki, aby dziecko się nie zniechęciło do dalszego próbowania.

Grzechotki oraz pluszaki

Inne zabawki, które ćwiczą małe rączki to grzechotki. Wydawanie dźwięków w momencie potrząsana interesuje w zasadzie każde dziecko. Sama mnogość kolorów, dźwięków oraz kształtów powoduje, że każdy coś dla siebie znajdzie. Poza gryzakami i grzechotkami, wspomnijmy o sensorycznych zabawkach, które to mają na celu zapoznanie dziecka z przeróżnymi fakturami oraz stymulować jego zmysł dotyku.

Dziecko się czuje bezpiecznie przy dźwiękach, które zna doskonale. Dlatego warte są uwagi pluszaki, które wydają odgłosy jakie towarzyszą niemowlakowi jeszcze w brzuszku mamy. Szumiące maskotki poza uspokajającymi dźwiękami mają czasami wibracje oraz kolorowe światełka.

Na pewno znajdziemy ciekawe zabawki, które wpadną nam od razu w oko, a naszemu dziecku także się spodobają. Sprawdź asortyment sklepu https://liskiurwiski.pl/ w którym znajdziesz zabawki dla dzieci w różnym wieku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here