Gry dla małych dzieci

0
1504
zabawa

Od najmłodszych lat dziecko powinno tak spędzać czas, by bawiąc się, czegoś się także mogło nauczyć. I wcale nie chodzi tu o to, by bawiąc się lalkami, musiało też jednocześnie uczyć się znaczenia słówek angielskich. Chodzi o to, by spędzając czas na zabawie, mogło się także uczyć umiejętności, które będą wpływały na jego rozwój. I jeżeli myślisz, że takich zabaw nie ma, to wiedz, że są. I to bardzo wiele. Przecież praktycznie każda zabawa może czegoś nauczyć nasze dziecko, jeżeli jest oczywiście dobrze poprowadzona.

Na przykład zabawa w sklep, gdzie dziecko jest sprzedawcą, a ktoś inny klientem, który robi zakupy, dziecko może nabyć doświadczenie handlowe, chociaż wydawałoby się, że to niemożliwe. Ale przecież możemy, jako klient, spróbować negocjacji. A może tę marchewkę kupimy pięćdziesiąt groszy taniej, bo jest trochę zielonkawa. A może kupimy trzy czekolady w cenie dwóch, bo termin ważności jest do dzisiaj. Dziecko może nam pójść na rękę, ale może też nie chcieć sprzedać tego taniej.

Marchewki nie może sprzedać taniej, bo zielone jest tylko u góry, a tak przecież z reguły jest w każdej marchewce. Może ewentualnie sprzedać dwie, dzięki czemu zapłacimy te pięćdziesiąt groszy mniej. Czyli za jedną marchewkę wyjdzie dwadzieścia pięć groszy mniej, a nie pięćdziesiąt, jak chciał klient. Trzech czekolad nie sprzeda w cenie dwóch, ponieważ one mają termin do dzisiaj, czyli dzisiaj jeszcze może je sprzedać w normalnej cenie. Jeżeli klientowi zależy, by kupić te czekolady taniej, to niech sobie przyjdzie jutro. I już jakieś umiejętności negocjacyjne dziecko opanowało.

gry dla małych dzieci

Ale dzieci mogą się uczyć przez zabawę także za pomocą gier

Takie ciekawe gry dla małych dzieci mogą wiele ich nauczyć, a przy okazji w trakcie grania dziecko będzie się świetnie bawiło. To właśnie podczas takich udanych zabaw dziecko uczy się najwięcej, chociaż oczywiście ono nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy. Jeżeli twoje dziecko nie przepada za różnymi grami, to może powinieneś znaleźć jakiś fajny sposób na to, by zachęcić dziecko do tego, by jednak czasami zdecydowało się na jakąś grę. Oczywiście nie możesz używać szantażu. Wtedy możesz zabić w dziecku całą radość, jaka mogłaby się narodzić w trakcie grania.

Dzieci nie lubią być zmuszane do czegoś

One wolą robić to, czego im się zabrania, a nie to, do czego ich się zmusza. Takie gry mogą też dziecka niczego nie nauczyć, ale sprawia, że dziecko będzie się dobrze bawiło. Jako dorośli powinniśmy przecież zadbać o to, by nasze dzieci miały dostarczaną odpowiednią ilość zabaw. W końcu dzieci żyją zabawa, prawda? Samy pomyśl o czasach, kiedy to ty byłeś dzieckiem. Choć zapewne nie pamiętasz tych najmłodszych lat, to na pewno wiesz z opowiadań rodziców, że wszędzie cię było pełno. Że miałeś w sobie tyle energii, że brakowało dnia na to, by ją w całości spożytkować.

Że kiedy wołali cie do domu, bo było już późno i był to czas na koniec zabaw z rówieśnikami, to traktowałeś to jako karę. No bo w końcu pozbawiali cię możliwości zabawy, a ty to przecież tak bardzo lubiłeś i miałeś na to ochotę. Dobrze jest wtedy, kiedy twoje dziecko ma się z kim bawić. Jeżeli nie masz w domu drugiego dziecka w przybliżonym wieku do tego pierwszego, to nieraz to ty będziesz musiał spędzać długie godziny na tym, by bawić się z dzieckiem.

gra w lekarza

Jeżeli dziecko ma kompana do zabawy, to wtedy ty będziesz mieć trochę wolnego czasu dla siebie. Chociaż oczywiście należy pamiętać o tym, by spoglądać na dzieci, czy wszystko w porządku. Nie możesz przecież zostawić małych dzieci bez żadnego nadzoru. Wiadomo, że trzeba wtedy zająć się swoimi sprawami – na przykład pozmywać naczynia, nastawić pranie, wyprasować, umyć okna czy też poprzecierać kurze. Ale wykonując te czynności nie możesz zapomnieć o tym, że w innym pokoju znajduje się dwójka dzieci. Co jakiś czas musisz doglądać tego, czy nie dzieje się coś, co nie powinno się dziać.

Dzieci często lubią się ze sobą pokłócić, a wtedy nie wiele brakuje do tego, by jedno uderzyło drugie i by stało się coś niebezpiecznego. Jeżeli uderzy tylko rączką, to drugie dziecko chwile popłacze, trochę go poboli, ale żadna wielka krzywda mu się nie stanie. Ale pomyśl co by było, gdyby jedno dziecko zostało uderzone przez drugie za pomocą jakiegoś narzędzia, choćby nawet zabawki. Zabawka może mieć kilka wypukłych części, który mogą akurat trafić prosto w oko. To nie byłoby zbyt przyjemne i mogłyby z tego wyniknąć jakieś komplikacje. Dlatego dobrze jest mieć nadzór nad zabawami dzieciaków, bo różnie to z nimi bywa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here