Jak nauczyć dziecko mycia rąk?

0
1178
mycie rąk

Duża ilość rodziców stara się zwiększyć odporność swoich pociech wpisując w ich codzienny tryb życia różne diety, hartując je oraz podając im różne suplementy. W praktyce okazuje się, że najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, będą one znacznie odporniejsze na choroby. 

Zacznijmy od dobrych nawyków 

Kichanie i kasłanie w łokieć zamiast w dłonie

Nawyk zasłaniania buzi zagłębieniem łokcia zamiast dłońmi podczas kichania jest niezwykle ważny. Podczas gdy kichamy i zasłaniamy buzie dłońmi stają się one zbiorowiskiem bakterii.  Dotykając później przedmiotów narażamy innych do zarażenia się. Dlatego tak istotne jest nauczenie dziecka tego nawyku, aby od najmłodszych lat zapobiegać zarażaniu chorób. 

Przeczytaj też: http://www.manukazdrowie.pl/krem-ujedrniajacy-kiedy-i-w-jakich-przypadkach-go-stosowac/

Regularne i prawidłowe mycie rąk

Wykonywanie codziennych czynności to kontakt z licznymi drobnoustrojami. Część z nich może okazać się chorobotwórcza. W sezonie infekcji narażeni jesteśmy na złapanie grypy czy przeziębienia. Receptą na walkę z tym jest prawidłowe i  regularne mycie rąk, w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia i pozbycia się do 90 procent bakterii.

Jak prawidłowo myć ręce

Mycie powinno trwać minimum 30 sekund. Rozpoczynamy je od zmoczenia ich ciepłą wodą. Następnie nabieramy tyle mydła, aby pokryło ono całą powierzchnię dłoni. Rozpoczynamy rozprowadzanie mydła po obu dłoniach. Pamiętajmy o starannym myciu powierzchni między palcami oraz kciuków i nadgarstków. Kiedy mydło zostało rozprowadzone spłukujemy je dokładnie ciepłą wodą. Osuszamy ręce ręcznikiem papierowym. Kiedy jesteśmy w  miejscach publicznych starajmy się unikać bezpośredniego dotykania kurków od kranu czy klamki, dla większego bezpieczeństwa należy wykonać tą czynność przez ręcznik papierowy

Dobra rada

Atrakcyjny pojemnik z mydłem lub mydło o konsystencji przyjemnej pianki, w ulubionym kolorze czy o ulubionym zapachu jest świetnym rozwiązaniem, aby zachęcić dziecko do mycia rąk. W ten sposób dziecko zapamięta to jako przyjemny nawyk i z chęcią będzie go wykonywać. 

Źródło: https://akademiamalucha.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here