Krótkowzroczność u dzieci – dlaczego korekcja wzroku jest tak ważna?

0
1990
Krótkowzroczność u dzieci - dlaczego korekcja wzroku jest tak ważna?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku u dzieci. Polega ona na niewyraźnym widzeniu obiektów z oddali. U dzieci wadę wzroku można korygować za pomocą okularów bądź soczewek kontaktowych. Szybkie podjęcie leczenia u najmłodszych jest ważne, gdyż wada może powodować problemy w nauce, a także zwiększać ryzyko wystąpienia poważnych chorób oczu w przyszłości, np. jaskry.

Krótkowzroczność – na czym polega wada wzroku?

Miopia powoduje niewyraźne widzenie obiektów z oddali, przy zachowaniu ostrości widzenia obrazów widzianych z bliska. Wada wzroku, w większości przypadków, to efekt nieprawidłowej budowy gałki ocznej, która u krótkowidzów jest za długa. Promienie światła, które dostają się do wnętrza oka, ogniskują się przed siatkówką, zamiast na siatkówce (jak w przypadku zdrowego oka). Krótkowzroczność zwykle sukcesywnie powiększa się, aż do momentu zatrzymania się wzrostu oka, czyli do ok. 21 roku życia. 

Dziecięca krótkowzroczność – objawy

Wykrycie miopii u najmłodszych jest trudne. Dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę, że problemy ze wzrokiem są wynikiem narastającej wady, dlatego w tym wypadku rodzice powinni wykazać się szczególną czujnością. Najczęstsze objawy krótkowzroczności to nadmierne pochylanie się dziecka nad książką, ekranem komputera czy telefonu. Mali krótkowidze mogą również skarżyć się na bóle głowy, a także często pocierać lub mrużyć oczy, zwłaszcza w czasie wykonywania czynności, które wymagają skupienia się wzroku w jednym punkcie. Krótkowzroczność u dzieci wykrywa się najczęściej między 6. a 12. rokiem życia, co jest związane z rozpoczęciem przez nich nauki w szkole.

Do czego prowadzi nieleczona krótkowzroczność u dzieci?

Leczenie krótkowzroczności u dzieci polega na zastosowaniu okularów korekcyjnych lub soczewek sferycznych o mocach ujemnych bądź ortokorekcji, czyli również stosowania specjalnych soczewek, ale tylko na noc. Metody leczenia są skuteczne i w krótkim czasie przynoszą spektakularne efekty. Zaniechanie korekcji wady wzroku u dziecka może powodować, przede wszystkim, problemy w szkole czy obniżenie sprawności ruchowej, co przekłada się na zmniejszenie poczucia własnej wartości. Brak leczenia krótkowzroczności zwiększa również ryzyko wystąpienia, w wieku dorosłym, poważnych chorób oczu, np. jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here