Tylko nie wyjeżdżaj za linię! Zobacz jak brzydko pokolorowałeś! Jak często w dzieciństwie sami słyszeliśmy te zdania? Ale malowanki dla dzieci to nie nauka perfekcji w odtwarzaniu świata. Kolorowanki uczą kreatywności, samodzielności w podejmowaniu decyzji i dokonywania indywidualnych wyborów.
Malowanki dla dzieci to rozrywka stara jak świat
Kto z nas nie pamięta prostych obrazków drukowanych na szarym papierze z odzysku? Blade kolory świecowych kredek, które łamały się i które strugaliśmy z mozołem, by wykrzesać z nich odrobinę barw. Współczesne podejście do kolorowanek zmieniło się, podobnie jak cały rynek plastyczny skierowany do dzieci.
Wybór kredek w soczystych kolorach profesjonalnych firm, malowanki tematyczne dostępne w każdym kiosku czy księgarni pozwalają na rozwój plastycznych umiejętności od najmłodszych lat. Ale malowanki dla dzieci to nie tylko nauka dobierania kolorów i nie wychodzenia poza linię. Kolorując dzieci nabierają o wiele większych umiejętności co potwierdza współczesna psychologia. Jak je rozwijać?
1. Dziecko lubi wybór
Nie tłumacz maluchowi, że trawa musi być zielona kiedy malując ją, sięgnie po czerwoną kredkę. Niech sam zdecyduje puszczając wodze swojej dziecięcej wyobraźni. O tym jak wygląda świat, dziecko uczy się codziennie obserwując rzeczywistość na spacerze, w domu czy w sklepie. Pozwól mu na wolność w tym zakresie.
2. Od linijki czyli jak zabić emocje
Nie wyjeżdżanie za linię to częsty zarzut wobec przedszkolaków z impetem marzących kredką po rysunku. Panie w przedszkolu i rodzice widząc kontury obrazka zamalowane wściekle czarną kredką oburzają się, sądząc że dziecko nie potrafi jeszcze kolorować. Nic bardziej mylnego. Czasami zwykła kolorowanka może pokazać emocje, których dziecko nie uzewnętrznia na co dzień. Nie tłummy ich, a nasz maluch wyrośnie na zrównoważonego, dorosłego człowieka.
3. Inwestuj od małego
Nie tylko kurs angielskiego czy lekcje gitary służą rozwojowi i nakierują dziecko na pasje, które być może zdecydują o jego przyszłości. Dlatego wybierając malowanki dla dzieci, róbmy to z głową. Poświęćmy chwilę na wybór książeczki zamiast rzucać się na pierwszy lepszy model znaleziony w kiosku. I nie chodzi od razu o to, że inwestując w malowanki musimy wychować przyszłego artystę. Dobrej jakości kredki i książeczki tematyczne do malowania sprawią dziecku większą przyjemność i pokażą, że traktujemy poważnie jego zainteresowania.
4. Nauka poprzez zabawę
Wybierając malowanki dla dzieci poświęćmy im więcej uwagi. W sklepach i księgarniach dostępne są coraz ciekawsze wydawnictwa w tym zakresie. Tematyczne książeczki wraz z opisami prezentują świat zwierząt, geografię lub zwyczaje innych kultur i krajów. Takie kolorowanki nie dość, że stanowią wspaniałą rozrywkę to dodatkowo edukują najmłodszych z zakresu przyrody lub geografii. Dziecko chłonie wiedzę jak gąbka, warto wykorzystywać to na każdym kroku. I uczyć najmłodszych poprzez zabawę i w formie rozrywki.
5. Duży może więcej
A może zamiast klasycznej książeczki wybrać coś większego. Malowanki w dużych formatach, zwinięte w tubę to hit ostatnich lat. Jeden tematyczny rysunek zamiast kilku małych uczy cierpliwości, a radość z ukończonej pracy daje więcej satysfakcji. Obrazki z wnętrzem sklepu, kawiarni bądź stadniny to nie tylko radość kolorowania, ale po ukończonej pracy zamiast wędrować do śmieci z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w zabawie przez najmłodszych robiąc za tło kawiarenki lub zabawy w dom. Świetnie nadają się także jako plakaty, które wieszamy nad łóżkiem bądź biurkiem.
6. Połącz kropki, zrób to sam
W przypadku nieco starszych fanów kolorowania, warto urozmaicić malowanki dla dzieci. A może zaprojektować je samemu? Zabawa w tworzenie obrazków i drukowanie ich na domowej drukarce nie dość, że pozwoli urozmaicić wspólną zabawę to dodatkowo zaoszczędzi nasz czas i pieniądze. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem są także obrazki na których dziecko łączy kropki tak, aby odnaleźć ukryty na obrazku przedmiot, bądź malując geometryczne fragmenty na poszczególne kolory uzyskuje właściwy obrazek. Taka kolorowanka rozwija logiczne myślenie i daje mnóstwo frajdy.
7. Doceniaj i nagradzaj
Jeśli widzisz, że malec sporo czasu spędza w skupieniu kolorując, pokaż, że to doceniasz. Wystarczy raz na czas kupić jakiś plastyczny drobiazg. Wymarzone pisaki, żelowe długopisy z brokatem czy cienkopisy ucieszą każdego młodego plastyka. A jeśli prezent poprzedzą słowa uznania ze strony opiekunów – to radość dziecka może przerosnąć nasze najśmielsze oczekiwania i da mu energię na dalszą, kreatywną pracę.