Nauka przez zabawę – czyli łatwe przyswajanie wiedzy u dziecka

0
846
Nauka przez zabawę

Rodzice często mają problem, by przekonać do nauki swoje pociechy. Przyjęło się już, że przyswajanie wiedzy kojarzy się z czymś nudnym i długotrwałym. Przecież zamiast siedzieć nad książkami lepiej byłoby pobawić się swoimi ulubionymi zabawkami, czy też wyjść na plac zabaw. Istnieje jednak wiele metod, dzięki którym dziecko będzie tak pochłonięte nabywaniem nowej wiedzy, że nie zdąży nawet zauważyć, kiedy i w jaki sposób ją zdobyło.

Ważna jest kreatywność rodzica

Mały chłopiec czy dziewczynka, w okresie, w którym zaczyna poznawać świat, potrzebuje kontaktu z najbliższymi. Im więcej czasu spędzamy z pociechami, tym większy przykład będą chciały z nas czerpać. Czemu więc z tego nie skorzystać i nie zamienić codziennych rutynowych czynności w coś, co pozwoli, by nasze dziecko stało się mądrzejsze? Najprostszym tego przykładem może być wspólne oglądanie telewizji. Większość z nas szczególnie w długie, zimowe wieczory zasiada rodzinnie przed telewizorem, żeby obejrzeć jakiś film lub serial. Zamiast fikcyjnych filmów akcji, lepszą alternatywą może być włączenie filmu dokumentalnego, historycznego czy naukowego. To z pewnością pozwoli na przyswojenie jakiejś wiedzy u dziecka, a może i my jako rodzice również dowiemy się czegoś nowego. Innym sposobem może być zorganizowanie swego rodzaju zabaw w domu lub na świeżym powietrzu polegających między innymi na nauce liczenia czy alfabetu. Gdy wykonujemy podstawowe domowe czynności takie jak gotowanie albo naprawa czegoś co się zepsuło – weźmy syna lub córkę ze sobą, a z pewnością nauczą się czegoś ciekawego.

przyswajanie wiedzy u dziecka

Czy czytanie też może być zabawą?

Oczywiście, że tak. Termin „zabawka” kojarzy się przede wszystkim z lalkami czy robotami. Jednak nie jest to do końca prawda. Istnieje wiele skutecznych metod, dzięki którym nawet czytanie dla dziecka staje się przyjemne. Czytaj z Albikiem to serie książek, puzzli i gier przeznaczonych dla dzieci, działających w połączeniu z interaktywnym piórem Albi. Ikony znajdujące się w książkach po najechaniu na nie piórem powodują, że dziecko przy pomocy głośnika umieszczonego w piórze może usłyszeć i poznać wszystkie ciekawostki na temat danej dziedziny. Gdy już to uczyni, śmiało może rozwiązać quiz i sprawdzić swoją wiedzę na przykład – z mapy świata. Oprócz czytania z Albikiem, dobrą inwestycją dla młodszych dzieci będą zabawki, które po wciśnięciu, przez mowę, będą przekazywać i utrwalać pociechom istotne zagadnienia. Do nich należy liczenie, nauka nowych słów czy też nawet wstępne zapoznanie się z językami obcymi.

Najistotniejsze są pytania

Dziecko w celu poznania świata lubi zadawać dużo pytań. Dla niego również jest to swego rodzaju forma zabawy. W ten sposób może zaczerpnąć wiedzę, której nie uda mu się zdobyć poprzez czytanie czy zabawki. Ważne jest, aby nie odciągać go od tej formy nauki, nawet jeśli często pytania są dla nas niewygodne. W końcu wszystko to, co rodzice przekażą swoim potomkom, kiedyś zostanie przez nie wykorzystane i na pewno łatwiej będzie im poznawać życie, aniżeli miałyby robić to same, od początku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here