Pokój dziecięcy

0
1314
pokój dziecięcy

Pojawienie się dziecka może wywrócić do góry nogami życie całej rodziny. Dziecko wymaga przecież nie tylko wprowadzenia wielu zmian w swym życiu, ale i w domu. Przygotowanie kącika dla niemowlaka nie jest większym problemem, jednak potrzeby dziecka rosną wraz z nim. Przychodzi wreszcie ten czas, gdy nasz maluch potrzebuje własnego kącika – przytulnego pokoiku, w którym będzie mógł spędzać czas na zabawie, nauce i odpoczynku.

Jak urządzić takie wnętrze? Kilkulatek ma specyficzne potrzeby, nic więc dziwnego, że urządzenie jego pokoju jest dla rodziców wielkim zadaniem. O czym warto tu pamiętać? Co zrobić, by pokój dla malucha był nie tylko miejscem przyjaznym i bezpiecznym, ale i pięknie wykończonym?

Idealny pokój dla dziecka to przede wszystkim pomieszczenie wielofunkcyjne

Muszą się tu znaleźć takie meble, jak łóżko, biurko, szafy na ubrania, jak i pojemniki, w których można przechowywać wszystkie zabawki. Ponieważ na pokój dziecięcy przeznacza się zazwyczaj najmniejsze pomieszczenia w mieszkaniu, warto stawiać na te meble, które pozwalają łączyć wygodę z oszczędnością miejsca. Łóżko z antresolą, piętrowe łóżko dla rodzeństwa, niewielkie biurko ze sporą ilością szufladek na drobiazgi – oto elementy wyposażenia, których w pokoju kilkulatka nie może zabraknąć. Biurko i krzesełko przydadzą się nie tylko w pokoju ucznia.

Pamiętajmy, że przedszkolaki chętnie spędzają czas na rysowaniu, zatem wygodny kącik do takich zajęć z pewnością im się przyda. Wielkie kosze na zabawki pozwolą zachować porządek, a dzięki pojemnym szafom przechowywanie ubrań stanie się łatwiejsze. Warto też korzystać z takich udogodnień, jakim są meble rosnące wraz z dzieckiem.

pokój

Kilkulatek szybko rośnie, a niektóre meble, takie jak krzesełka czy stoliki, zawsze powinny być dopasowane do wzrostu dziecka. Czy oznacza to konieczność wymiany mebli co kilkanaście miesięcy? Nie. Wystarczy w porę zainwestować w takie biureczko oraz krzesełko, które posiadają możliwość regulacji. To rozwiązanie praktyczne, a przede wszystkim przyjazne dla domowego budżetu.

A co z bezpieczeństwem? I o nie należy zadbać

Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ile zagrożeń czeka w mieszkaniu na małych domowników. Kilkuletnie dzieci ciągle są w ruchu, a ich pomysły mogą zaskoczyć. Kuszą większe przestrzenie, zachęcające do biegania, intrygują meble, po których można się powspinać… Pomysłowość najmłodszych nie zna granic, warto zatem z wyprzedzeniem w odpowiedni sposób zabezpieczyć te meble, które znajdą się w pokoju dziecięcym.

Nie brak w sklepach meblowych nakładek, które można umieścić na ostrych rogach mebli. Mają one często przyjemny dla malucha wygląd, stają się więc wspaniałą ozdobą pokoju dla dziecka. Najważniejsze jest jednak to, że mogą one uchronić malca przed poważnym urazem w chwili upadku, często kończącego się uderzeniem głową w ostre krawędzie mebli.

Bezpieczeństwo i praktyczne rozwiązania to kwestie bardzo ważne dla dorosłych. Dla kilkulatków liczy się jednak przede wszystkim wygląd. Jeśli chcemy, by dziecko dobrze czuło się w swoim pokoju, powinniśmy w porę zadbać o jego wygląd. Ważne jest tu rozstawienie mebli w taki sposób, by w pokoju pozostało sporo miejsca na zabawę. Ogromną rolę w pokoju dziecięcym odgrywa też kolorystyka. Jasne meble, kolorowe ściany i dywany, plakaty przedstawiające bohaterów ulubionych bajek – oto rzeczy, bez których trudno wyobrazić sobie pokój dla dziecka.

pokój dla dziecka

Naturalnymi ozdobami pokoju malucha mogą stać się maskotki, poustawiane na melbach lub ułożone na łóżku. Warto też pamiętać o tym, że wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych dają nam dywany. Nie brak dziś w sklepach takich dywanów, które projektowane są z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszych domów. Są to dywany kolorowe, kuszące ciekawymi scenkami, dzięki którym w pokoju dziecięcym zapanuje wspaniała atmosfera.

Ciekawym rozwiązaniem stają się te dywany i wykładziny podłogowe, które przypominają planszę do gry. Dywan przedstawiający sieć miejskich ulic może się przecież stać nie tylko ozdobą pokoju malca, ale i wspaniałą zabawką, która pozwoli kilkulatkowi spędzać w swym królestwie czas w sposób ciekawy i bezpieczny zarazem.

Przygotowanie pokoju, w którym kilkuletnie dziecko będzie miło spędzało czas, wcale nie musi być trudnym zadaniem. Wystarczy poszukać odpowiednich mebli i rozstawić je w odpowiedni sposób, a jednocześnie zadbać o to, by w królestwie malucha pozostało miejsce na zabawę. Jeśli dodatkowo uda nam się zadbać o to, by w pokoju dziecięcym było kolorowo, osiągniemy wielki sukces.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here