Kojec dla dziecka

0
1428
niemowlaki

Gy dziecko zaczyna raczkować lub stawiać pierwsze kroki, staje się zazwyczaj trudne do upilnowania. Szybko przemieszczający się szkrab, wymaga naprawdę wzmożonej uwagi rodziców. Ogromnie ciekawy świata maluch, potrafi wchodzić na meble, próbować do nich wejść czy też np. chwytać się firanek i zasłon, co niestety może się skończyć dla niego jakimś nieprzyjemnym urazem (a co najgorsze – to wszystko dzieje się w mig, nie wiadomo kiedy).

Niestety, często jest też tak, że dziecko znajduje się w tym czasie pod opieką tylko jednego rodzica, a drugi w tym czasie pracuje. Uniemożliwia to zazwyczaj opiekunowi spokojne przygotowanie posiłków, czy też nawet zwykłe skorzystanie z toalety. Dlatego, bardzo dobrym rozwiązaniem, dla rozpoczynających swoją przygodę z ruchem maluchów, wydaje się być kojec dla dziecka. Umieszczone w nim dziecko nie może wydostać się poza ograniczoną przestrzeń (chociaż i tutaj należy zachować ostrożność, bo dziecko może próbować wspinać się np. po pluszakach i tym samym wydostać się z kojca).

Jeśli jednak dziecko dopiero raczkuje, w kojcu będzie raczej bezpieczne.Trzeba zadbać o to, by znalazły się w nim jego ulubione zabawki, a dziecko mimo wszystko „mieć w zasięgu wzroku”. Przed wyborem właściwego kojca należy przede wszystkim sprawdzić, czy posiada wymagane atesty bezpieczeństwa, czy jest stabilny i nie „gibie” się na boki pod napierającym na jego ścianki maluchem (dzieci potrafią próbować zakołysać kojcem, uderzać w jego ścianki, rzucać się na nie itp.).

Przy zakupie warto wybrać kojec z dziurkowanymi ściankami, tak by dobrze widzieć umieszczone w nim dziecko. Dzieci, jak wiadomo, mają przeróżne pomysły, więc zawsze lepiej „mieć je na oku” i widzieć, czy np. nie próbuje zjeść czegoś niedozwolonego i czy najzwyczajniej w świecie nie dzieje mu się jakaś krzywda. Kojec powinien też bez problemu dać się przenieść w inne miejsce (dlatego warto rozważyć modele z przynajmniej dwoma nogami „na kółkach”), a także łatwo się składać i rozkładać. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, którym noszenie kojca po całym domu/mieszkaniu może najzwyczajniej w świecie sprawiać po prostu trudność.

kojec dla dziecka

Co ważne, rolę kojca dla dziecka, bez problemu może spełniać również zwykłe (zazwyczaj jednak mniejsze rozmiarem) łóżeczko turystyczne. Oczywiście w tym przypadku trzeba pamiętać, by podłoga znajdowała się przy ziemi (jeśli jest możliwość regulacji jej poziomu), a łóżeczko nie stało na rozstawionych płozach (jeśli łóżeczko zostało w nie zaopatrzone i może spełniać jednocześnie rolę kołyski). Warto też, już przy zakupie łóżeczka turystycznego, zwrócić uwagę na to, by przynajmniej dwie ścianki były dziurkowane po to, by dziecko po prostu widzieć.

Chociaż kojce bywają większe niż łóżeczko i zapewniają dziecku większą przestrzeń do ruchu, to w przypadku niewielkich mieszkań, łóżeczko turystyczne może okazać się lepszym wyborem (można w nim nie tylko bezpiecznie się bawić, ale też i spać). Takie łóżeczko będzie też lżejsze, a przez to mobilniejsze. Świetnie sprawdzi się więc również podczas różnego rodzaju wyjazdów.

Chociaż pozostawienie dziecka w kojcu, w przypadku bardzo ruchliwych maluchów, wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia im bezpieczeństwa, warto pamiętać, że jest to rozwiązanie krótkotrwałe. Dziecko nie powinno w kojcu przebywać długo, bo ruch jest ważny dla jego prawidłowego rozwoju. Nie można też pozostawiać dziecka w kojcu poza zasięgiem naszego wzroku. Nawet pozornie bezpieczne elementy zabawek, książeczek czy przytulanek, mogą się dla niego okazać niebezpieczne, jeśli np. ulegną uszkodzeniu, a my w porę tego nie zauważymy. Kojec ma nam ułatwić opiekę nad dzieckiem, ale jej nie zastąpi.

niemowlak

Ma pomóc złapać chwilę oddechu, zjeść coś, przygotować jakiś posiłek, nie może jednak stać się substytutem rodzica/opiekuna. Przy wyborze kojca, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale przede wszystkim na jego wykonanie, stabilność i bezpieczeństwo. Ze względów czysto praktycznych, warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany tak, by był łatwy w czyszczeniu i w eksploatacji.

Dzieci potrafią brudzić kojce (jedzenie, napoje, ulewanie itp.), a takie plamy wyglądają zazwyczaj bardzo nieefektywnie i bywają trudne do usunięcia. Materiał powinien więc umożliwiać szybkie czyszczenie i w miarę szybkie schnięcie. Z tych samych powodów, warto wybierać kojce w kolorach ciemnych, na których wszelkie zabrudzenia nie są aż tak bardzo widoczne. Podsumowując – dobry kojec, ułatwi rodzicom/opiekunem opiekę nad maluchem, ale pod żadnym pozorem jej nie zastąpi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here