Starania o dziecko po przyjmowaniu hormonów – jak się do nich przygotować?

0
1493
Starania o dziecko po przyjmowaniu hormonów- jak się do nich przygotować?

Wiele kobiet decyduje się na korzystanie z doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jednak przychodzi taki moment, w którym kobieta postanawia, że to czas by zacząć starać się o dziecko i odstawia hormony. Jak przygotować organizm do ciąży po antykoncepcji?

Jak szybko można zajść w ciążę?

Ciąża jest możliwa dość szybko, ponieważ organizm kobiety szybko wraca do siebie, a cykl menstruacyjny wraca do normalnej regulacji tuż po odstawieniu hormonów. Zajście w ciążę możliwe jest już w pierwszym cyklu. Należy jednak pamiętać, jak wskazują specjaliści na plodnosc.pl, że pierwsze krwawienie po odstawieniu hormonów nie jest zwykłą miesiączką, lecz krwawieniem wynikłym z odstawionych tabletek. Dopiero po nim, organizm kobiety i równowaga hormonalna wracają do normalnego funkcjonowania. Specjaliści wskazują, że drugi okres może się spóźniać, gdyż organizm potrzebuje czasu na to, aby w pełni się zregenerować.

Zajście w ciążę tuż po odstawieniu hormonów?

Biologicznie jest to możliwe. Ale wiele pań zastanawia się czy bezpiecznie jest zajść w ciążę tuż po odstawieniu hormonów? A może należy odczekać jakiś czas? Eksperci twierdzą, że wykorzystywane obecnie doustne środki antykoncepcyjne są bezpieczne, gdyż zawarta w nich ilość hormonów jest na tyle mała, że nie utrzymują się w organizmie długo. Zatem po ich odstawieniu nie trzeba czekać z zajściem w ciążę, gdyż przyjmowane hormony nie mają wpływu ani na zapłodnienie, ani na przebieg ciąży czy prawidłowy rozwój płodu.

Jak się przygotować?

Niektórzy wskazują, że po odstawieniu hormonów warto jednak poczekać z ciążą i odpowiednio się do niej przygotować. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że kobieta w pierwszej kolejności powinna wykonać niezbędne badania, aby ocenić stan swojego organizmu. Pewne jest, że wykonanie kompletu badań w niczym nie szkodzi, a może okazać się przydatne, z punktu widzenia planowanej prokreacji. Ponadto, kobiety po zakończonej terapii hormonalnej powinny tak jak i inne panie planujące ciążę rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego i odpowiednie witaminy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here