Zagadki dla dzieci

0
1567
zagadki

Zagadki dla dzieci to jedna z najciekawszych rozrywek umysłowych, jaką można zaproponować kilkulatkom. Wszystkie maluchy na pewnym etapie uwielbiają taką formę spędzania czasu. Zagadki dla dzieci nie służą jednak tylko zabijaniu nudy, ale pełnią przecież bardzo wiele innych funkcji, które wpływają na rozwój pociechy. Ważne jest, aby rodzice, opiekunowie czy nauczyciele w przedszkolu często wypełniali czas dziecka takimi zgadywankami.

Zagadki dla dzieci mogą mieć wiele form

Najczęściej przyjmuje się, że jest to rymowanka zawierająca w sobie pytanie, na które odpowiedź ma podać uczestnik zabawy. Często jej budowa opiera się na opisaniu konkretnej rzeczy, zjawiska czy czynności. Czasem całość podana jest wprost, innym razem zawiera przenośnię lub metaforę. Z tego powodu zagadki dla dzieci zawsze muszą być dostosowane do tego, w jakim wieku są maluchy oraz jakie mają możliwości.

Dwulatkom zwykle proponuje się bardzo proste, krótkie i zwięzłe opisy lub pytania, natomiast sześcio- czy ośmiolatkom można podać już trudniejszą, wierszowaną treść, nawet w nieco bardziej poetyckiej formie, której odgadnięcie wymaga dużego skupienia i zrozumienia sensu. Zagadki dla dzieci, zwłaszcza tych starszych, bardzo często są skonstruowane w ten sposób, że większych umiejętności wymaga przyswojenie jej treści niż samo udzielenie poprawnej odpowiedzi na pytanie.

Oczywiście zagadki dla dzieci to nie tylko wersje rymowane, choć najczęściej właśnie takie serwowane są dzieciom z uwagi na łatwość zapamiętania i przyjemną, wierszowaną formę. Z powodzeniem może to być jednak zwykłe pytanie, na które maluch musi znaleźć odpowiedź. Poza wersjami słownymi, które są przez uczestników gry zadawane ustnie, istnieje również parę innych opcji na zagadki dla dzieci.

zagadki dla dzieci

Mogą mieć one postać rebusów, rysunków, układanek, krzyżówek, szarad, puzzli, wykreślanek, labiryntów czy historyjek obrazkowych. Możliwości jest tu tyle, że ciężko wymienić wszystkie z nich. Wybór formy oczywiście zależy od konkretnego dziecka, jego wieku i upodobań oraz pomysłowości dorosłego.

Nie da się ukryć, że zagadki dla dzieci mają przede wszystkim główną, podstawową rolę – rozwijać malucha pod względem intelektualnym, pobudzając jego procesy myślowe. Kilkulatek musi skupić swoją uwagę, wsłuchać się w treść, dokonać dokładnego jej przeanalizowania i podać rozwiązanie. Odpowiedź nie zawsze jest prosta – często wymaga dłuższego zastanowienia. W ten właśnie sposób następuje stymulowanie rozwoju zdolności myślowych małego człowieka.

Zagadki dla dzieci są pod tym względem idealną formą, choć nie jest to przecież ich jedyna rola. Pełnią one również kilka innych, również bardzo ważnych funkcji. Przede wszystkim rozszerzają słownictwo i wiedzę o otaczającym dziecko świecie, a także pobudzają jego wyobraźnię. Dodatkowo ważne jest również to, że zgadywanki takie nie polegają jedynie na zadawaniu ich maluchowi przez dorosłego.

Doskonałą metodą zajęć z kilkulatkiem jest odwrócenie ról. W takim układzie to on ma wymyślić swoją wersję zagadki i zaprezentować ją opiekunowi, by ten podał rozwiązanie. W ten sposób zagadki dla dzieci dodatkowo rozwijają kreatywność i pamięć, a niekiedy zachęcają do tworzenia własnych, pierwszych rymowanek.

zagadka dla dziecka

Nie można zapomnieć o kolejnej istotnej rzeczy, jaką pozwalają uzyskać zagadki dla dzieci. Taka forma rozrywki powinna odbywać się nie tylko na zajęciach w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Ważne, by rodzice również w ten sposób bawili się ze swoimi pociechami. Zagadki dla dzieci mogą być doskonałym sposobem na spędzanie czasu w długiej podróży, ale także w domu, na spacerze czy podczas zabawy.

Wspólne wymyślanie i zadawanie sobie ich nawzajem bywa bardzo przyjemnym momentem, dającym wiele radości. Dzięki temu można budować relacje z własnym dzieckiem. Warto wykorzystywać w wolnej chwili fakt, że kilkulatki bardzo lubią tego typu zadania. Cały czas trzeba jednak pamiętać o tym, na jakim etapie rozwoju jest dziecko i co potrafi, by zagadka nie była dla niego ani zbyt prosta, ponieważ wprowadzi szybkie znudzenie, ani też przesadnie trudna, by nie zniechęcić do odgadywania

Dorośli, którym brakuje już pomysłów na zagadki dla dzieci, mogą skorzystać z ogromnej ilości gotowych wersji. Zawarte są one w wielu książkach, jak również na stronach internetowych. Na koniec warto przypomnieć, że zagadki mają być głównie przyjemnością. Nie można krytykować dziecka za nieumiejętność rozwiązania, ale pomóc mu dojść do niego. Z kolei poprawną odpowiedź należy za każdym razem nagrodzić pochwałą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here