Łóżeczko dziecięce

0
1461
łóżeczko dla dziecka

Szykując się do zakupu łóżeczka dziecięcego dla naszego dziecka powinniśmy zastanowić się nad jego rozmiarem, wysokością czy materiałem z jakiego zostało wykonane. Wybierając je dla naszej pociechy, musimy kierować się przede wszystkim wygodą. Na rynku znajdziemy wiele modeli. Na inne powinniśmy patrzeć, gdy często podróżujemy a na inne gdy mamy małą przestrzeń w domu.
Łóżeczka możemy podzielić na kategorie:
– tradycyjne
– turystyczne
– łóżeczko – kołyska

Łóżeczka tradycyjne są najczęściej wybierane przez rodziców

W zależności od producenta różnią się rodzajami drewna, wzorami lub sposobem wykończenia. Najczęstsze wymiary jakie możemy spotkać to 120 cm x 60 cm lub 140 cm x 70 cm. Kupując łóżeczko należy zwrócić uwagę na jego zgodność z europejską normą PN-EN 716-1:1999 oraz z normą PN-EN 1130-1-2001. Określają one wymagania bezpieczeństwa dla łóżeczek i kołysek dziecięcych. Łóżeczko powinno być wykonane z gładkiego drewna. Każdy zadzior lub drzazga stanowią niebezpieczeństwo dla naszego malucha.

Farba lub lakier nie mogą się łuszczyć lub odpryskiwać. Jeśli chodzi o wymiary odstępy między szczebelkami powinny od 2,5 do 6 cm. Takie łóżeczko dziecięce powinno także zawierać regulowaną wysokość. Przy najwyższym ustawieniu nie może mieć mniej niż 30 cm. Boki powinny mieć więcej niż 60 cm przy regulowanej głębokości. Niektóre łóżeczka mają także wyjmowane szczebelki. Mechanizm ich, jest tak skonstruowany że dziecko samo nie jest w stanie ich wyjąć. Na rynku dostępne są także modele, które mają wyjmowany cały bok. Jest to opcja dla większych dzieci, które potrafią samodzielnie się poruszać.

Niemowlęta często też obgryzają górne krawędzie

łóżeczko dziecięce

Przynosi im to ulgę podczas ząbkowania. Musimy zwrócić uwagę czy drewno jest na tyle twarde by dziecko nie było w stanie się w nie wgryźć. Do każdego łóżeczka drewnianego można także dokupić materiałowy organizer, wieszany za pomocą rzepów. Dzięki niemu można trzymać wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy jak pieluchy czy chusteczki blisko malucha.

Możemy się także zaopatrzyć w tak zwane ochraniacze do łóżeczka. Są to poduszki przywiązywane do szczebelków, by dziecko podczas snu nie uderzało w nie głową. Nie są one jednak zalecane, ponieważ ograniczają dostęp świeżego powietrza dla dziecko, co w przypadku pierwszych kilku miesiącach życia dziecka jest bardzo istotne.

W drugiej kolejności omówię łóżeczka turystyczne. Są idealne na wakacje lub krótkie wypady. Niektórzy traktują je także jak kojec, dziecko może się w nim bawić bez obaw że coś mu się stanie. Jest to duże ułatwienie szczególnie dla osób mieszkających w domach dwu- lub wielopiętrowych. Jedno łóżeczko jest na parterze, drugie na piętrze i nie ma konieczności biegania z dzieckiem góra-dół. Łatwo i szybko się składają, zajmują niewiele miejsca w aucie.

Dodatkowo można do nich dokupić materacyk

Najczęściej są wykonane z metalowych rurek, plastikowych elementów i materiału połączonego z siatką, która umożliwia kontakt wzrokowy z dzieckiem. Większość modeli zawiera także odpinane boczne wejście. Jest to idealna funkcja w momencie gdy dziecko sprawnie się porusza i nie lubi być przebywać na małej przestrzeni dłuższy okres czasu. O ile tradycyjne łóżeczka mają zwykle 4 nóżki, o tyle turystyczne mają ich od 5 do 7. Pomimo większej ilości nóżek, modele z tej kategorii są mniej stabilne niż tradycyjne drewniane. Z tego względu wielu rodziców je odradza jako główne łóżeczko do spania.

kołyska

Warto także zwrócić uwagę na akcesoria. Kiedy decydujemy się na zakup takiego łóżeczka, możemy rozważyć model z dodatkowymi funkcjami takimi jak: karuzela, pałąk do zabawy czy melodie i wibracje. Niektóre modele można przerobić na kołyskę, co będzie dużym ułatwieniem przy noworodku lub kilku-miesięcznym niemowlaku. Łóżeczka turystyczne mają także na wyposażeniu torbę do przewożenia lub moskitierę. Dostępne są w wielu wymiarach i wzorach. Choć producenci twierdzą, że ich system składania jest prosty to jednak złożenie i rozłożenie wymaga nieco wprawy.

Kolejną opcją są łóżeczka – koszyki. Zwane także koszem Mojżesza. Zazwyczaj są wykonane z wikliny, montowane na drewnianym stelażu. Przy wyborze takiego kosza musimy zwrócić uwagę czy wiklinowe patyczki nigdzie nie odstają. Inaczej dziecko mogłoby się skaleczyć. Przy zakupie należy także sprawdzić, czy dno jest płaskie i twarde, a materacyk idealnie przylega do jego boków. Wadą jest fakt, że stosunkowo krótko posłuży dziecku, do ok. 3 miesiąca.

Podsumowując najlepszym wyjściem jest tradycyjne, drewniane łóżeczko z regulowaną głębokością. Dziecko jest w nim bezpieczne i bez obaw może obserwować co się dzieje wokół niego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here