Żywienie 6-miesięcznego niemowlaka karmionego sztucznie

0
1251
Żywienie 6-miesięcznego niemowlaka karmionego sztucznie

Każdy rodzic stara się jak najlepiej pielęgnować swoje dziecko. Koncentruje się na stosowaniu odpowiednich kosmetyków, wspiera rozwój ruchowy dziecka a także dba o prawidłowe żywienie swojego ukochanego malucha.

Początkowo maleństwo jest karmione piersią bądź też mlekiem modyfikowanym. Później należy stopniowo wprowadzać inne pokarmy. Naukowcy zalecają rozszerzenie diety u dzieci karmionych piersią od 6 miesiąca życia zaś u dzieci karmionych pokarmem sztucznym, czyli mlekiem modyfikowanym od 4 miesiąca życia.

Jak powinno wyglądać żywienie 6 miesięcznego niemowlaka karmionego sztucznie?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że początkowo dziecko powinno nauczyć się nowych smaków. Wprowadzamy nowości po łyżeczce bądź dwóch. Nie podajemy od razu dużych porcji. Dbamy o odpowiednie zapoznanie się z nowym smakiem.

Co podajemy 6 miesięcznemu dziecku karmionemu mlekiem modyfikowanym?
Od 4 miesiąca życia podajemy malutkie ilości ziemniaka. Obserwujemy dziecko jak się zachowuje. Czy nie ma biegunki, wysypki, czy nie jest płaczliwe. Jeśli nie obserwujemy nic niepokojącego podajemy następnego dnia troszkę więcej ziemniaczka. Za kilka dni możemy wprowadzić niewielką ilość gotowanej marchewki. Znów obserwujemy czy nie pojawiły się jakieś niepokojące nas objawy. Czy kupka ma odpowiednią konsystencję i kolor. Jeśli jest ok podajemy następnego dnia większą ilość gotowanego ziemniaczka i marchewki.
Należy bezwzględnie pamiętać, że nie wolno nam solić ani dodawać pieprzu do potraw. Sól bardzo obciąża nerki. Nie dodajemy także cukru. Jest bardzo szkodliwy.

W 5 miesiącu życia podajemy także gotowaną dynię, cukinię, a po 6 miesiącu życia dodajemy jeszcze kalafior, pietruszkę, seler, fasolkę szparagową, groszek.

Możemy także podawać owoce. Początkowo malutką ilość gotowanego jabłuszka, a po 6 miesiącu czarne jagody.

Wprowadzamy także kaszki. Rynek spożywczy prezentuje bogata ofertę kaszek błyskawicznych. Są to kaszki ryżowe, kukurydziano – ryżowe, nawet po 6 miesiącu kaszki pszenne.

Na rynku dostępne są także różnorakie soczki do rozrobienia z wodą, także jogurciki oparte na mleku modyfikowanym.

Dodatkowo pamiętajmy aby cały czas podawać dziecku mleku. Częstotliwość zgodna z zaleceniami producenta. Ważne jest także przepajanie dziecka wodą czy też soczkami.

Należy pamiętać, aby w żywieniu tak malutkiego organizmu zachować zdrowy rozsądek. Nie wolno nam eksperymentować. Zawsze należy stosować się do uwag lekarza czy też dietetyków. Istnieje wiele portali internetowych, które w fachowy sposób wyjaśniają, jak krok po kroku rozszerzać dietę niemowlęciu, Kiedy wprowadzać owoce, warzywa, mięsko, jajko, rybę.

Bardzo ważna jest też obserwacja dziecka w celu wyłapania alergii czy nietolerancji pokarmowych. Należy bacznie obserwować reakcję dziecka po wprowadzeniu glutenu, by odpowiednio zareagować, gdy zaistnieje podejrzenie celiakii czyli trwałej nietolerancji glutenu.

Bezwzględnie należy też wystrzegać się jedzenia wysokoprzetworzonego, z konserwantami, spulchniaczami, solą i cukrem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here