Pokarmy stałe w diecie niemowlaka

0
1246
Pokarmy stałe w diecie niemowlaka

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, kiedy większość maluchów wciąż karmionych jest piersią. Lekarze bardzo przyklaskują temu trendowi, przekonując o dobroczynnych, a nawet zbawiennych właściwościach mleka matki na zdrowie malucha. Kiedy kończy on mniej więcej pół roku pora zacząć wprowadzać nowe produkty i smaki do jego diety. Rodzice często obawiają się tego momentu, ponieważ nie do końca wiedzą, jak podejść do tego zadania bezpiecznie i rozsądnie. Wprowadzanie pokarmów stałych u niemowląt nie musi być jednak trudne. Wystarczy stosować się do kilku podstawowych zasad, przede wszystkim obserwując dziecko przez kilka dni po podaniu mu nowego składnika.

Sześciomiesięczne dziecko jest nie tylko gotowe, ale też coraz bardziej zainteresowane próbowaniem nowych rzeczy do jedzenia. Oczywiście na początku należy podawać je w formie zmiksowanej, pozbawionej grudek i większych kawałków. Maluch nie ma przecież jeszcze kompletu zębów, co uniemożliwi mu samodzielne rozdrobnienie posiłku. Przyda się zatem blender. Podczas karmienia warto zwracać uwagę na zachowanie dziecka. Wypluwanie jedzenie wcale nie musi oznaczać niedobrego smaku. Czasami dzieci zwyczajnie nie są jeszcze gotowe na połykanie produktów o konkretnej konsystencji. Wówczas najlepiej się wstrzymać i spróbować za jakiś czas. Warto też pamiętać, o ogromnej roli, jaką wprowadzanie pokarmów stałych u niemowląt odgrywa w kształtowaniu przyszłych preferencji smakowych danego człowieka. Rodzice powinni zadbać, by w pierwszych miesiącach i latach życia dziecko poznało możliwie jak najwięcej smaków. Unikając oczywiście produktów gotowych, przetworzonych, zawierających znaczne ilości cukru i soli.

Kolejna zasada, o której warto pamiętać, dotyczy nieprzejadania. Malutkie dziecko, podobnie jak dorosły, powinno być najedzone, ale nie przejedzone. Warto o tym pamiętać także podczas wprowadzania nowych stałych pokarmów do jego diety. Mając kilka czy kilkanaście miesięcy maluch powinien wciąż bardziej poznawać nowe smaki, przy czym za podstawę jego diety wciąż należy traktować mleko z piersi. Niektórym kobietom zależy na jak najszybszym przestawieniu dziecka na pokarmy stałe. Warto jednak podejść do tego odpowiedzialnie, pamiętając o znaczeniu mleka matki w budowaniu odporności dziecka na całe życie. Badania pokazują, że taka strategia przekłada się nie tylko na lepsze funkcjonowanie układu immunologicznego, ale pozwala też zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca i różnego rodzaju uczulenia.

Podsumowując, wprowadzanie pokarmów stałych u niemowląt powinno odbywać się etapami, aczkolwiek systematycznie. Nowe smaki z pewnością zainteresują dziecko. Niektórzy rodzice pozwalają nawet swoim pociechom na większą swobodę podczas spożywania posiłków. Nie karmią ich łyżeczką, ale podają rozdrobnione jedzenie w miseczce, w której maluch moczy rączki i samodzielnie kosztuje nowych potraw. Potem obserwują jego samopoczucie, zachowanie oraz stolec. Wszelkie nieprawidłowości mogą świadczyć o trudnościach z trawieniem konkretnych pokarmów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here