Żywienie niemowlaka 4 miesięcznego

0
1222
Żywienie niemowlaka 4 miesięcznego

Gdy dziecko przychodzi na świat, jego organizm ma w sobie olbrzymie pokłady potencjału do wzrostu i rozwoju. Jednakże pod wieloma względami, organizm tak małego dziecka wciąż musi się nauczyć wielu rzeczy. Wśród nich na pewno należy zaliczyć proces trawienia. Układ pokarmowy niemowlaka przede wszystkim powinien radzić sobie z mlekiem matki, który jest docelowym pokarmem dla tak małego malucha. Nawet Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jednoznacznie określa termin rozpoczęcia rozszerzania diety na szósty miesiąc życia dziecka. Do tego terminu, niemowlak powinien być żywiony tylko mlekiem.
Jednakże jak wiadomo, z różnych przyczyn od nikogo niezależnych, dziecko nie zawsze może być karmione w sposób naturalny. Często mleko matki zastępowane jest mlekiem modyfikowany i choć mleko takie na pewno jest pożywne, nie jest w stanie całkowicie zastąpić pokarm naturalny, pełen dodatkowych substancji odżywczych, których nie sposób znaleźć gdziekolwiek indziej.
Dlatego też, jeżeli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, istnieje możliwość, aby zacząć rozszerzanie diety niemowlęcia nieco wcześniej niż sugerują to wytyczne lekarzy. Jednakże i w takich przypadkach należy postępować bardzo ostrożnie. Początkowo, warto skupić się tylko na tym, aby podawać niemowlakowi ugotowane warzywa. Warzywa te muszą być lekkostrawne, pozbawione intensywnego smaku i przede wszystkim, nie powinny stanowić ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Wszystkie te kryteria spełnione są między innymi przez dynię lub przez ziemniaki. Dzieci też dobrze tolerują marchew, która na dodatek jest bogata w witaminy.
Alternatywą dla warzyw są owoce. Początkowo lepiej nie sięgać po egzotyczne wytwory i skupić się na zwykłym jabłku. Jego słodki smak powinien przypasować niemowlakowi. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że dzieci tak małe nie powinny spożywać dużych ilości owoców, więc nawet przy jabłkach, warto uważać na to, jak dużo z nich podajemy dziecku do zjedzenia.
Jako, że każde dziecko reaguje na różne produkty w całkowicie odmienny sposób, wprowadzając nowe jedzenie do diety niemowlaka trzeba być ostrożnym. Najlepiej robić to według metody, która zakłada, że przy podawaniu dziecku nowej rzeczy, należy odczekać cztery dni zanim spróbuje się zaserwować kolejny produkt. Te czterodniowe odstępy pomagają w wykryciu jakichkolwiek oznak rozwijania się reakcji alergicznej. Dzięki temu można stwierdzić, czy dziecko dobrze toleruje dany pokarm, bądź nie.
Jeszcze ważniejsze jest to, aby rodzice tak małego dziecka zawsze pamiętali, że jego dieta podstawowa powinna być oparta na mleku. Mleko to pokarm, który jest dziecku najbardziej potrzebny i żadna ilość warzyw tego nie zmieni. W najlepszym przypadku, warzywa i owoce są tylko urozmaiceniem oraz pomagają w szybszym rozwoju układu pokarmowego dziecka.
Zywienie niemowlaka 4 miesiecznego może okazać się znacznie trudniejsze, niż większość rodziców jest w stanie to przewidzieć. Jednak, jeżeli rodzice mają dużo cierpliwości i będą uważać na reakcje swojego malucha, wszystko powinno zakończyć się dużym sukcesem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here