Edukacja przedszkolna – jakie przedszkole wybrać: prywatne czy państwowe?

0
600
Edukacja przedszkolna - jakie przedszkole wybrać: prywatne czy państwowe

Edukacja przedszkolna to jeden z najważniejszych etapów dla dziecka. Dzięki temu, iż ma ono styczność z swoimi rówieśnikami, mogą być wykształcone najbardziej podstawowe nawyki związane z funkcjonowaniem wśród ludzi. Rzutuje to na przyszłe relacje oraz zachowania, które pozwolą przetrwać w miejskiej dżungli. Rodzice mają do wyboru dwie ścieżki: prywatną lub państwową. Dzięki temu każdy, kto stoi przed wyborem odpowiedniej placówki przedszkolnej, może wybrać tą, która spełnia jego/ jej oczekiwania. Dlaczego zatem warto posłać dziecko do przedszkola?

Przedszkole państwowe czy prywatne – jakie wybrać?

Wszystko zależy od naszej preferencji. Państwowa placówka podlega przede wszystkim bezpośrednio pod Ministerstwo Oświaty oraz kuratoria. Przedszkola prywatne mają nieco więcej możliwości, ale przez to, iż są prowadzone przez osoby i firmy prywatne, są odpowiednio droższe. Dlatego warto się zastanowić na samym początku na jakie progi finansowe nie zrujnują rodzicom finansów domowych. Przede wszystkim placówki różnią się programem oraz aktywnościami i zajęciami, które są proponowane dzieciom. Przedszkole Państwowe będzie szło sztywno z oficjalnym programem oświatowym, które wyszło bezpośrednio z z Ministerstwa Edukacji. Przedszkole prywatne mają nieco ułatwione funkcjonowanie pod tym względem i duża ich część jest prowadzona niestandardowymi metodami naukowymi, które wynikają z programów rozwojowych związanych z psychologią dziecięcą.

W obydwu typach placówek można spotkać wyszkoloną kadrę, która ma odpowiednie podejście do dzieci. Wszak w końcu ludzie, którzy pracują tam tworzą atmosferę i całokształt działalności danego przedszkola. Warto zatem wybrać się na dni otwarte przedszkoli, które są w najbliższej okolicy. Da to możliwość zapoznania się z wyposażeniem oraz architekturą ogrodową taką jak plac zabaw, które są coraz lepszej jakości. Przy wyborze odpowiedniego należy oczywiście również kierować się takimi aspektami jak odległość oraz koszty dowozu dziecka do miejsca docelowego. Niektóre przedszkola (szczególnie te podmiejskie i ulokowane na terenach wiejskich) oferują również transport dzieci, co jest również dużym ułatwieniem dla rodziców.

Co daje dziecku edukacja przedszkolna?

Podstawową rolą przedszkola (niezależnie czy to jest placówka państwowa bądź prywatna) jest zdecydowanie  pomoc rodzicom w przystosowaniu malucha do życia w grupie i społeczeństwie. Edukacja w tego typu placówkach to również możliwość poznania dzieci z różnych grup społecznych, co pozwala ukierunkować swoje poglądy oraz nastawienie do świata. Dzięki wyrabianiu swojej pozycji w grupie, przedszkole pomoże w wychowaniu małego przodownika, który/a poradzi sobie w każdej trudniejszej sytuacji. Edukacja przedszkolna to również idealna okazja do zapoznania się z wydarzeniami kulturalnymi, warsztatami czy zajęciami, w których dziecko dotąd nie miało okazji uczestniczyć. Takie wyjścia z paniami nauczycielkami to również nowa przygoda, którą każdy przedszkolak wspominać będzie przez długi czas.

To jakie przedszkole zostanie wybrane przez rodziców przyszłego przedszkolaka jest również zależne od tego jak przebiegnie rekrutacja. Zazwyczaj w placówkach prywatnych obłożenie jest nieco mniejsze i jeśli tylko ma się taką możliwość to zdecydowanie można spróbować sił w naborze do takich placówek. Oczywiście może tak się zdarzyć, iż dziecko dostanie się do wszystkich przedszkoli, które zostały wytypowane przez rodziców i to zdecydowanie ułatwia sprawę pod względem ostatecznego wyboru. Przedszkole prywatne to również szansa na edukację w miejscu nowoczesnym oraz dostosowanym do indywidualnych potrzeb dziecka. Możliwości, które daje taka placówka są zdecydowanie inne niż takie, które daje placówka państwowa i to zdecydowanie widać chociażby w podejściu, które reprezentują pracownicy takiego przedszkola.

Przedszkola prywatne Praga Południe – zobacz ofertę edukacyjną i dowiedz się więcej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here