Książki dla dzieci

0
1361
książka

Książki dla dzieci są bardzo ważnym elementem wychowania od zawsze, kiedy uznajemy się za społeczeństwo powszechnie ucywilizowane. Dobra lektura już od najmłodszych lat pełni bardzo wiele pozytywnych funkcji, które będą przydatne dziecku w przyszłości i już na wstępnych etapach edukacji w przedszkolu czy szkole podstawowej znacznie poszerzą mu horyzonty.

Dziecko powinno czytać już od najmłodszych lat, ponieważ zajęcie to rozbudza wyobraźnie, poszerza zainteresowania, a także wzmacnia podstawowe umiejętności nabywane już od początku edukacji w szkolnictwie publicznym. Czytające dziecko ma mniejsze problemy z uczeniem się nowych pojęć, wzmacnia od początku życia swoją inteligencję poprzez stymulowanie szarych komórek jako rozrywkę.

Poznawanie interesujących książek znacznie poszerza wyobraźnie, co wpływa na kreatywność, ale także na budowaniu ogólnej wiedzy o świecie. Dzieci, którym nieobca jest książka mają także, co dosyć oczywiste, mniejsze problemy z nauką czytania w szkole – uczą się tej umiejętności szybciej i czynią ją płynniej niż rówieśnicy. Patrząc na siedmiolatków i to, w jaki sposób czytają od razu widać czy dziecko spędza całe popołudnie przed komputerem czy może już od najmłodszych lat raczy się dobrą książką.

Książki dla dzieci

W tej kwestii na początku bardzo wiele zależy od rodziców i modelu wychowania, jaki przyjmą i będą realizować w początkowej fazie życia dziecka. Warto byłoby, aby pokazali mu książki, które dopasowane są do jego poziomu rozwoju i potrafią go zainteresować. Bardzo ważne jest, żeby nie zmuszać na początku dziecka do czytania, jeśli książka nie wyda mu się interesująca. Będzie chłonął lekturę, tylko jeśli faktycznie zaciekawi go w pełni treść fabuły.

Jeśli więc rodzin uważa, że Sienkiewicz nadaje się idealnie dla ośmiolatka i będzie tłukł mu tę powieść do głowy nieprzerwanie, może osiągnąć skutek zupełnie odwrotny od zamierzonego. W ten sposób dziecko może mieć uraz do czytania i nabędzie zupełnie niepoprawnego zdania, że każda książka musi być nudna. W ten sposób bardzo często działają lektury szkolne, niedopasowane do realnych zainteresowań dzieci ze szkoły podstawowej.

dzieci

Uczeń musi spędzić wiele czasu na czytaniu książki, która w ogóle nie wydaje mu się interesująca, co powoduje, że nabiera ogólne awersji do czytania czegokolwiek. Dziecko musi więc nauczyć się, że książki są bardzo różne – niektóre trzeba przeczytać, bo taki jest system szkolny, aczkolwiek istnieją też takie, do których będą zawsze wracać z wielkim zainteresowaniem.

W dzisiejszym świecie mało kto już czyta książki, co bardzo negatywnie wpływa na ogólne wykształcenie polskiego społeczeństwa. Przykrym jest fakt, że wielu naszych rodaków nie potrafi wymienić żadnej dobrej książki, która go zainteresowała w przeciągu ostatniego roku. Dzieje się tak głównie z lenistwa i zatraceniu chęci stawania się lepszym człowiekiem na co dzień. Czytanie stało się czynnością elitarną, która wyznacza osoby na wyższym poziomie intelektualnym.

Z tego powodu dzieci, nie mając odpowiednich wzorców, też najczęściej nie czytają w obecnych czasach, a jedynie oglądają filmy, grają w gry komputerowe czy ślęczą całymi dniami przed ekranami swoich drogich smartfonów. Rodzice nie rozumieją jak ważna w życiu człowieka jest literatura, jak je ubogaca – nie pokazują tego także swoim pociechom. Dzieci bardzo często nie czytają, bo to im się wydaje nudne, a także, co przerażające, zbyt wolne. Myślą bowiem, że wydarzenia w książce toczą się tak wolno, natomiast pełnię dynamiki osiągną tylko i wyłącznie na ekranie.

Dzieci, które lubią czytać bardzo często lgną do tego, co fantastyczne i inne od świata, który ich otacza na co dzień. Pragną zanurzyć się w świecie rozpalającym wyobraźnię. Bardzo często więc w dzieciństwie wiele osób kocha literaturę fantasy. Co prawda odrywa ona w znaczący sposób od świata doczesnego, aczkolwiek bardzo rozwija wyobraźnie i czyni życie naprawdę zdecydowanie bogatszym i ciekawszym.

książki dla dzieci

Wiele osób, które aktualnie lubią czytać wskazują, że pokochały literaturę właśnie dzięki temu gatunkowi, a później z wiekiem dojrzali do czytania także książek o poważniejszej i bardziej przyziemnej treści. Serią, która bardzo często była wprowadzeniem do fascynacji książkami u dzisiejszego pokolenia dwudziestolatków jest seria o Harrym Potterze brytyjskiej pisarki Joanne Rowling.

Bardzo wiele osób zaczęło czytać właśnie po emocjach, które towarzyszyły im przy odkrywaniu magicznej historii czarodzieja w charakterystycznych okularach. Seria ma także ważny w książkach dziecięcych jasny podział na dobro i zło.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here