Zabawy dla dzieci

0
1417
zabawy nal łyżwach

Proszę przyznać, kto z nas – z tych dużych i tych małych – nie lubi się bawić, lub nadal to robi, gdy nikt nie widzi? Dzieci i dorośli mają naturalną potrzebą zabawy. ponieważ to właśnie w taki sposób najlepiej odpoczywamy od codziennych zmartwień, relaksujemy się. Ponadto bawiąc się z dzieckiem umacniamy z nim więź, tak ważną w relacji dziecko – rodzic. Dla naszych maluchów to bezcenny, radosny czas, ale również bardzo pożyteczny, ponieważ zabawki nie są tylko sposobem na udana beztroską zabawę.

W trakcie zabawy nasze dziecko uczy się wielu nowych rzeczy, zachowań, nowych umiejętności.

W pierwsze dni życia dziecka są niezwykłe dla nas jako rodziców, ale również też dla samego dziecka, które bardzo przeżywa pierwszy poważny szok jakim jest poznawanie zupełnie nowego środowiska, które bardzo różni się od które zna – czyli brzucha mamy. Dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, które muszą zapewnić mu rodzice. Poprzez wszystkie codzienne czynności, takie jak na przykład karmienie, kąpiel, spacer tworzy się ważna więź z rodzicem, która jest podstawą budującą charakter malucha, a także sposób budowania związków z innymi ludźmi, jego stosunek do samego siebie.

zabawa

Zatem pierwszy rok dziecka jest dedykowany potrzebą bliskości z rodzicem oraz potrzebą poznawania otoczenia. Większość czasu kilkutygodniowe maluszki zazwyczaj spędzają na jedzeniu i spaniu. Owszem maluszki również czerpią radość z zabaw jednak muszą być dostosowane do ich możliwości i potrzeb, a im jest starsze tym staje się aktywniejsze i wykazuje większe zainteresowanie otoczeniem. Nowe miejsca, nowe przedmioty, nowe dźwięki są cennym doświadczeniem w życiu maluszka. W tym czasie najlepszym sposobem na zabawę będzie zabawa w rozmowę w stylu ” to jest mój nos, a gdzie jest twój nosek?”.

W ten sposób dziecko poznaje nowe słowa, a także uczy się rozpoznawać części twarzy. Dzieci lubią badać twarz rodzica nie tylko patrząc na nią, ale tez dotykając rączkami.
Kolejne lata życia dziecka przebiegają pod znakiem dużej aktywności. Począwszy od raczkowania, przez próbę samodzielnego wstawania, aż do pewnego stawiania pierwszych kroków podtrzymując się mebli lub opiekuna.

Dzieci w takim wieku nie potrafią przewidywać nieprzyjemnych skutków swoich działań, dlatego właśnie ich nieposkromiona ciekawość i chęć poznawania wymaga ciągłego nadzoru dorosłej osoby i bardzo bezpiecznego otoczenia. Bardzo cieszy ich zabawa, która polega sprawdzeniu „co się stanie, gdy przewrócę ten kubek z sokiem”. Interesują się roślinami, kamieniami, zwierzętami. Chętnie uczestniczą w pracach domowych, naśladują dorosłych, jednocześnie ucząc się nowych słów i wykonywania nowych czynności.

Z czasem czy maluch trzyma się pewnie na nogach, staje się coraz bardziej samodzielny, więc może więcej energii spożytkować na komunikowanie się z otoczeniem. Dzieci mają ogromną potrzebę mówienia i bycia słuchanym, rozpoznają coraz więcej słów i potrafią je właściwie używać.

zabawy dla dzieci

Zaczynają się interesować swoimi rówieśnikami, lubią się z nimi bawić choć nie zawsze wiedzą jak, dlatego w dalszym ciągu potrzebują dorosłej osoby, która pomoże im w nawiązaniu pierwszych przyjaźni. Często pojawiają się pierwsze bunty, gdzie ulubioną odpowiedzią na wszystko staje się stanowcze słówko „nie!”. Nie potrafią sobie radzić z narastającą frustracją, gdy coś nie idzie po ich myśli, dlatego zazwyczaj wybuchają histerycznym krzykiem i płaczem.

Najbardziej zajmują go zabawy podczas których może wypróbować nowo nabyte umiejętności, czyli na przykład tworzenie rysunków. Wielką radością i dumą stają się także momenty, gdy sam może zdecydować jakie buciki może założyć przed wyjściem na spacer lub w co będzie się bawić.

Jednak jakie zabawy dla dzieci są najlepsze?

Może sięgnijmy pamięcią do naszych dziecięcych lat. Kto pamięta, jak budował namioty z koca oparte o rozstawione po bokach krzesłach? Sprawiało nam to wiele radości. Niestety żyjemy w czasach gier komputerowych, telewizji, konsol PS4 i czasem jest bardzo trudno zainteresować nasze dziecko wspólnymi zabawami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here