Muzyka dla dzieci

0
1559
muzyka dla dzieci

Muzyka kojarzy się przede wszystkim z formą rozrywki, a jej słuchanie – ze sposobem spędzania wolnego czasu. Wielu rodziców bagatelizuje niestety jej rolę w życiu i rozwoju małego dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Nawet w okresie płodowym maluchy potrafią silnie reagować na tego typu bodźce, a po przyjściu na świat niejako „pamiętać” dźwięki zasłyszane w czasie, gdy były jeszcze w brzuchu mamy.

Muzyka dla dzieci ma ogromne znaczenie – nie bez powodu już w żłobkach czy przedszkolach prowadzi się zajęcia z rytmiki, na których grane i śpiewane są rozmaite piosenki. Wszyscy specjaliści, od dziesiątek lat, podkreślają, jak istotna jest to kwestia i jak duże korzyści niesie dla prawidłowego funkcjonowania malucha na wielu płaszczyznach.

Muzyka dla dzieci, z uwagi na swą wychowawczą i terapeutyczną rolę, bywa wykorzystywana również w przypadku dzieci z zaburzeniami rozwoju lub z niepełnosprawnościami psychoruchowymi. Muzykoterapia doskonale sprawdza się przecież w przypadku dorosłych, zatem nie inaczej jest, gdy chodzi o małych ludzi. Jakie zadania ma tak naprawdę muzyka dla dzieci?

Przede wszystkim uwrażliwia, pobudza wyobraźnię, rozwija emocjonalnie, często również zachęca do aktywności, a innym razem – uspokaja i wycisza. Nie bez powodu mówi się również, że „łagodzi obyczaje”. Wychowawcza rola muzyki wiąże się także z przekazem, który płynie z samej treści zawartej w tekstach piosenek. Wiele tego typu utworów to naprawdę doskonałe dzieła, zarówno pod względem kompozycji, aranżacji, produkcji, wykonania, jak i właśnie warstwy lirycznej.

dziecko i muzyka

Muzyka dla dzieci często niesie w tekstach jakąś mądrość, uczy pozytywnych postaw, zachęca do odpowiednich zachowań i reakcji. W wielu przypadkach jest też świetnym źródłem wiedzy o otaczającym świecie, a maluch ma szansę poznać nowe słowa lub szybciej opanować mowę. Zwykle małym ludziom o wiele łatwiej powtarzać nowe wyrażenia, jeśli kojarzone są jednocześnie z linią melodyczną.

Muzyka dla dzieci powinna zatem edukować oraz kształtować osobowość i charakter

Nie można jednak zapomnieć o tym, że dziecko w czasie słuchania często również tańczy, przez co rozwija się fizycznie i lepiej koordynuje swoje ruchy. Nauka piosenek to także świetny sposób na ćwiczenie pamięci, uwagi i koncentracji.

Nie da się ukryć, że poprzez kontakt z tą sztuką maluch zwyczajnie umuzykalnia się – śpiewając, ruszając się w jej rytm, grając na instrumencie czy nawet biernie słuchając utworów, potrafi rozróżniać dźwięki, ich wysokość, źródło, lokalizację, rodzaje głosów. W przypadku niemowląt to doskonałe ćwiczenie rozwijające zmysł słuchu.

Oczywiście muzyka dla dzieci powinna być dostosowana do wieku, rozwoju i osobowości małego człowieka, ale także do sytuacji. Inne utwory włączymy maluchowi wieczorem, tuż przed zaśnięciem, a inne w ciągu dnia, podczas radosnej, energicznej zabawy lub w czasie kinderbalu. Muzyka dla dzieci powinna być jednak odpowiednio selekcjonowana przez rodziców. Aby spełniała role, których mówimy i dawała jakąkolwiek wartość, powinna spełniać odpowiednie standardy.

muzyka

Na rynku pełno jest płyt z utworami przeznaczonymi specjalnie dla dzieci – warto wcześniej zorientować się, co dokładnie zawierają. Trzeba także zwrócić uwagę na to, że piosenki nagrane z myślą o zupełnie najmłodszych maluchach, mogą być nieco infantylną propozycją dla np. 7-8 latków. Oczywiście nie trzeba skupiać się jedynie na piosenkach typowo dziecięcych ani też ograniczać się odnośnie gatunków. Dobra muzyka dla dzieci, świetnie wpływająca na ich rozwój, to z powodzeniem również dzieła klasyczne, pop, rock czy jazz.

Warto pokazać maluchom różnorodność stylów i form

Oczywiście trzeba wykazać tu rozsądek – ciężka muzyka metalowa lub piosenki zawierające nieodpowiednie dla wieku teksty nie są dobrym pomysłem w przypadku maleńkich dzieci. Każdy maluch jest jednak inny, a gusta bywają różne, dlatego należy wychodzić z wieloma propozycjami w tym zakresie, obserwując jednocześnie, które z nich szczególnie spodobały się małemu człowiekowi.

Jeśli zauważymy, że maluch wykazuje szczególne zainteresowanie tematem, można zapisać go na dodatkowe zajęcia, na których głównym zagadnieniem jest właśnie muzyka dla dzieci. Dzięki uczestnictwu będzie miał szansę zapoznać się z wieloma nowymi instrumentami, dźwiękami, utworami, a do tego tańczyć i śpiewać w grupie rówieśników, co daje dodatkowe korzyści. Dziecko musi jednak samo wykazać chęć w tym kierunku. Zmuszanie go do czegokolwiek przyniesie jedynie odwrotny skutek i zupełnie zniechęci go do muzyki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here