Zabawki interaktywne

0
1355
tor wyścigowy

Jak wiadomo, każde dziecko uwielbia się bawić. Ale czy zabawa ma być tylko przyjemnością? Od dawna wiadomo, że dzieci najlepiej uczą się przez zabawę. Różnego rodzaju gry oraz łamigłówki zmuszają młodego człowieka do myślenia. Dzieci poprzez ruch, rozwiązywanie zagadek, doświadczanie poznają świat oraz uczą się jak w nim funkcjonować.

W obecnych czasach bardzo popularne są różnego rodzaju zabawki interaktywne, nazywane także edukacyjnymi, które pomagają dziecku zdobywać różnego rodzaju umiejętności. Dzięki nim maluch rozwija kreatywne myślenie, logikę, poznaje i uczy się różnych reakcji na bodźce. Zabawki te dają możliwość uczestnikowi zabawy przyjemnie zdobywać wiedzę i sprawności, które będą przydatne w dalszym życiu i nauce. Akcesoria te wspomagają ogólny rozwój dziecka oraz pomagają kształtować poszczególnych zmysły oraz cechy motoryki.

Zadaniem tego typu zabawek jest wejście w interakcję z młodym człowiekiem. Dziecko z łatwością uczy się kolorów, nazw zwierząt, czynności codziennego życia. Zachęcają one do poznawania świata i próbowania nowych rzeczy. Zabawa z takim przedmiotami poprawia koncentrację, uczy cierpliwości, a także pokazuje, że nauka może być ciekawa.

Wybierając zabawkę interaktywną dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka aspektów

Jednym z nich są oznaczenia wiekowe. Każda zabawka przeznaczona jest dla danej grupy odbiorców, a producenci podpowiadają kogo ona zainteresuje. Nie wszystkie zabawki będą atrakcyjne dla niemowlaków, jak również starsze dzieci będą nudziły się przy zabawkach dla najmłodszych.

zabawki interaktywne

Kolejną rzeczą, na której warto się skupić to natężenie dźwięku. Dziecko ma wyczulony zmysł słuchu, dlatego należy dobrać zabawkę o łagodnych tonach, jeśli jest to zabawka, której częścią są dźwięki. Należy przed zakupem sprawdzić ją i zdecydować czy nie jest za głośna. Niestety producenci nie zawsze zwracają na to uwagę, a dziecko bawiąc się może odczuwać dyskomfort

Innym ważnym aspektem, jakiego nie wolno pominąć to certyfikaty CE, które potwierdzają zgodność produktu i jego przeznaczenia z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa.
Kupując zabawkę interaktywną dziecku trzeba być pewnym, że jest ona dla niego bezpieczna. Każdy rodzic zna swoją pociechę i wie jak się zachowuje podczas zabawy.

Wykorzystując tą wiedzę powinien wiedzieć czy elementy zawarte w zestawie nie są za małe, czy nie stanie się nic w kontakcie przedmiotu z buzią. Dzieci często nieoczekiwanie zaczynają się bawić czymś zupełnie inaczej, niż jest to przewidziane. Kupując zabawki, warto wybierać te, których producenci znani są na rynku znani, a ich produkty są polecane i chętnie kupowane. Zabawki te będą trwale, bezpieczne i odpowiednio skonstruowane.
Mając na uwadze granice wiekowe i dobór zabawek względem wieku możemy podzielić grupę dzieci na kilka kategorii wiekowych.

Zabawki dla najmłodszych będą inne niż dla dzieci przedszkolnych czy szkolnych

Niemowlaki nie mają jeszcze tak wykształconych zmysłów, a także ich motoryka jest mało rozwinięta. Mając na uwadze rozwój psycho – ruchowy maluszka należy odpowiednio dobrać atrakcyjne dla niego przedmioty do zabawy. Początkowo dziecko nie potrafi skupić wzroku na jednym obiekcie, a także nie rozróżnia wszystkich kolorów.

Jego mięśnie nie są wykształcone, dlatego ruchy często są niekontrolowane. Chcąc sprawić takiemu dziecku zabawkę należy wybrać taką, która będzie miała jaskrawe kolory, a same powinny być mocowane do łóżeczka lub wózka. Dobrym pomysłem jest wybranie grzechotki, maty edukacyjnej, miękkiej książeczki.

dziewczynka i zabawki

Zabawki dla dzieci między 6 a 12 miesiącem życia mogą być bardziej wymagające. Maluch w tym wieku zaczyna siadać, chodzić, jego ruchy są bardziej sprecyzowane. Podopieczny zaczyna interesować się kształtami, rozróżnia poszczególne przedmioty. Takiemu dziecku można kupić różnego rodzaju stoliki edukacyjne, książeczki z dużą ilością obrazków.

Dzieci dwuletnie i trzyletnie zaczynają być ruchliwe. Są ciekawe świata i próbują doświadczyć wszystkiego, co je otacza. Przedszkolak zaczyna rozwijać precyzję ruchu i kształtować cechy motoryczne, dlatego ważne jest wspomaganie tego rozwoju poprzez zabawki z przyciskami, układankami, dopasowankami. Bardzo dobrym pomysłem są imitacje akcesoriów kuchennych, lekarskich lub narzędzi mechanika..

Zabawkami, które warte są zapoznania i wypróbowania są m.in. Edukacyjny pociąg, Roztańczone biedroneczki, Tańcz i śpiewaj ze mną – Piesek Bebo, Aktywne pudełeczko. Dla starszych dzieci ciekawymi i atrakcyjnymi będą: telefonik smart edukacyjny, klocki przyssawki, interaktywny laptop edukacyjny czy zabawa w karaoke.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here