Zabawki sensoryczne – świetny pomysł na prezent dla najmłodszych dzieci

0
1733
Zabawki sensoryczne – świetny pomysł na prezent dla najmłodszych dzieci

Zabawki mają ogromny wpływ na rozwój dziecka, więc należy wybierać je rozważnie. Kupując prezenty dla niemowląt i najmłodszych pociech, warto sięgnąć po zabawki sensoryczne, które uczą i pozwalają bezpiecznie poznawać świat w trakcie przyjemnej zabawy. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabawek sensorycznych i ich wpływie na rozwój dziecka? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co to są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne mają za zadanie stymulować rozwój zmysłów dziecka i pomagać mu w oswajaniu się z różnorodnymi bodźcami. Najczęściej angażują dotyk, wzrok i słuch, choć zdarzają się i takie, które oddziałują na smak czy węch. Poprzez kontakt z nimi maluch uczy się prawidłowo interpretować informacje z otoczenia oraz odpowiednio reagować na różne sytuacje i przedmioty. Najczęściej stosuje się je u niemowląt, gdyż w tym okresie życia rozwój zmysłów jest niezwykle intensywny. Przeznaczone dla nich zabawki powstają z miękkich materiałów o zróżnicowanych fakturach, które przyciągają uwagę intensywnymi kolorami i zachęcają do łapania. Często posiadają elementy błyszczące i szeleszczące, bezpieczne lusterka, piszczałki czy dzwoneczki. W sklepach można znaleźć również zabawki sensoryczne przeznaczone dla starszych dzieci, takie jak różnego rodzaju masy plastyczne czy instrumenty muzyczne.

zabawki sensoryczne dla niemowlat

Dlaczego warto postawić na zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne wpływają pozytywnie na rozwój fizyczny, umysłowy i emocjonalny dzieci. Stosuje się je u maluszków ze zdiagnozowanymi zaburzeniami integracji sensorycznej lub profilaktycznie, u zdrowo rozwijających się niemowląt, aby zapobiegać tego typu problemom. Dzięki zabawkom sensorycznym, ciekawskie z natury maluszki mogą bezpiecznie poznawać świat, a odbierane w tym czasie bodźce usprawniają pracę ich układu nerwowego i stymulują powstawanie połączeń w mózgu. W sklepach znaleźć można nie tylko zabawki dla niemowląt, ale i takie, które powstały z myślą o starszych dzieciach. Zabawa nimi pobudza wyobraźnię i kreatywność, rozwija umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego oraz pozwala ćwiczyć sprawność manualną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawkę na prezent?

Każda zabawka dla dziecka musi być przede wszystkim bezpieczna. Przed zakupem warto się jej dokładnie przyjrzeć i sprawdzić, czy posiada odpowiednie atesty i certyfikaty. Niezwykle ważne jest również dopasowanie do wieku oraz możliwości poznawczych malucha. Zbyt proste zabawki szybko się nudzą, a zbyt wymagające potrafią zrazić lub doprowadzić do rozdrażnienia za dużą ilością bodźców. Warto się również zastanowić, na które zmysły dziecka chcemy oddziaływać. Przykładowo, jeśli maluch jest wyjątkowo wrażliwy na hałas, można pomyśleć o zabawce, która nie wydaje dźwięków, ale wpływa pozytywnie na rozwój dotyku czy wzroku.

zabawki sensoryczne dla starszych dzieci

Jakie zabawki sensoryczne wybrać?

W przypadku najmłodszych dzieci, które nie potrafią jeszcze chwytać przedmiotów, świetnie sprawdzają się kontrastowe książki lub karty. Pokazywanie maluszkowi prostych, dopasowanych do jego możliwości obrazków wpływa pozytywnie na rozwój wzroku. Dobrym rozwiązaniem są również kolorowe zawieszki, które można umieścić nad łóżeczkiem czy w wózku. Nieco starszemu maluszkowi można sprezentować wszelkiego rodzaju grzechotki, pluszowe zwierzątka, miękkie kostki i piłki czy maty edukacyjne. Tego typu zabawki najczęściej stymulują wiele zmysłów równocześnie, zachęcając do chwytania, oglądania, potrząsania i zgniatania w celu wywołania dźwięku. Gdy dziecko skończy 6 miesięcy, warto podarować mu nieco bardziej skomplikowane zabawki. Mogą to być proste sortery, piramidki, układanki czy klocki, które zachęcają do dopasowywania do siebie różnych elementów. Zabawki tego typu często posiadają przyciski czy dźwignie, które włączają różnego rodzaju dźwięki lub kolorowe światełka.

Szukasz zabawek sensorycznych, które będą w bezpieczny sposób stymulować rozwój zmysłów Twojego maluszka? Na sklep-tolek.pl znajdziesz kreatywne pomysły na prezenty dla niemowląt i starszych dzieci.

Zdjęcia: sklep-tolek.pl, unsplash.com

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here