Dlaczego warto układać puzzle?

0
1505
puzzle dla dzieci

Puzzle to jedna z ulubionych zabawek dzieci. Okazuje się, że tego rodzaju układanki nie tylko zajmują czas wolny i dają ogrom przyjemności, ale przyczyniają się także do wzmożonego rozwoju. Można śmiało powiedzieć, że jest to rodzaj zabawki edukacyjnej. O jej zaletach piszemy poniżej.

Aktywność obu półkul mózgu

Czy wiesz, że regularne układanie puzzli kształtuje naszą pamięć, wspiera koncentrację uwagi, poprawia skupienie, ćwiczy cierpliwość, zwiększa zaangażowanie, pobudza kreatywność i wyobraźnię. To tak ważne, by minimalizować choroby wieku podeszłego, w tym Alzheimera i innych schorzeń o podłożu neurodegeneracyjnym. Pamiętajmy także, że układanie puzzli ma także dobroczynny wpływ na naszą aktywność fizyczną, ponieważ wyrównuje oddech, tempo bicia serca oraz reguluje ciśnienie krwi.

Co więcej, układanie puzzli wpływa pozytywnie na nasz stan psychiczny: uspokaja, wycisza, koi nerwy, relaksuje.

Korzyści „na dzisiaj” oraz „na jutro”

Puzzle powinny być jedną z pierwszych zabawek edukacyjnych każdego dziecka. To dla nich nie tylko rozrywka, ale także aspekt rozwojowy. Według ekspertów, maluchy, które pomiędzy 2 a 4 rokiem życia układają puzzle, nabywają lepsze zdolności przestrzenne. Te mają znaczenie w ich codziennej aktywności, ale zaowocują także w przyszłości.

Puzzle dla dzieci trenują pamięć, uczą logicznego myślenia, ale rozwijają także zdolności manualne, w szczególności chwytność palców oraz precyzję. Już dawno udowodniono również, że układanie puzzli ma znaczenie dla nauki dziedzin technicznych oraz matematycznych w przyszłości – uczy widzenia przestrzennego, poprawia spostrzegawczość. Warto również dodać, że układanie puzzli świetnie przygotowuje najmłodszych do nauki czytania. Systematyczne układanie puzzli warto połączyć z innymi pomocami dydaktycznymi, np. liczydła drewniane są strzałem w dziesiątkę.

Jakie puzzle dla dzieci?

Wszystko zależy od wieku i etapu rozwoju dziecka. Puzzle produkowane są wedle różnych etapów zaawansowania. Te pierwsze są duże i składają się z niewielu elementów. Na początek świetnie sprawdzą się te w kontrastujących kolorach: czerni, bieli, czerwieni. Takie mogą układać już „roczniaki”. Kolejne puzzle są już bardziej kolorowe, by zachęcić do zabawy, najczęściej mają motywy bajkowe. Warto wręczać te, które wiążą się z zainteresowaniami dziecka. Dopasowanie poziomu trudności jest niezwykle ważne, ponieważ zbyt trudne puzzle mogą skutecznie zniechęcić dziecko. Należy rozpocząć przygodę z puzzlami od tych najprostszych układanek, przechodząc do tych trudniejszych – niektóre zestawy mają nawet kilka tysięcy elementów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here