Jakie klocki dla dzieci warto kupić przedszkolakowi?

0
821

Zabawa klockami dla dzieci to nie tylko świetny sposób na kreatywną zabawę, ale również doskonały trening motoryczny i intelektualny. Większość dzieci uwielbia układać klocki, już w pierwszym roku życia maluszki cieszą się, kiedy uda im się zbudować wieżę z raptem dwóch klocków, a jeszcze więcej radości przynosi im, burzenie wszelkich budowli, a zwłaszcza huk, jaki temu towarzyszy.

Im starsze dziecko, tym lepiej radzi sobie z układaniem i wymyślaniem coraz bardziej skomplikowanych wzorów z klocków. Dostępna obecnie oferta klocków dla dzieci jest bardzo bogata i gwarantuje, że z łatwością znajdziemy klocki dla dzieci w każdym wieku, od niemowlaka, przez przedszkolaka aż do szkolniaka. Aby dziecko maksymalnie korzystało z korzyści, jakie płyną z układania klocków, warto oferować mu takie, które będą dopasowane do jego wieku i możliwości rozwojowych, ale przede wszystkim, które będą wpisywały się w jego pasje i zainteresowania, ponieważ tylko wtedy dziecko będzie z chęcią i determinacją poświęcało czas na ich układanie, zamiast na przykład na oglądanie telewizji.

Polecane klocki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Jak już wspominano, warto wybierać klocki dla dzieci odpowiednio do ich wieku i możliwości. Zatem, jakie są polecane klocki dla dzieci w wieku przedszkolnym? Przede wszystkim takie, które pozwolą wspierać rozwój małej motoryki, doskonalić chwyt, a także rozbudzą wyobraźnię dziecka. Większość przedszkolaków radzi sobie całkiem sprawnie z mniejszymi klockami typu Lego czy Cobi, ale warto też umożliwić im zapoznanie z klockami konstrukcyjnymi typu plus lub klockami „waflami”. Różnorodność zagwarantuje bowiem, że dziecko będzie miało szanse wyboru takich klocków, które odpowiadają jego zainteresowaniom, a ponadto dostarczy zróżnicowanych bodźców, co z kolei wpłynie pozytywnie na aspekt rozwojowy i edukacyjny.

Jak zachęcić przedszkolaka do układania klocków?

Każde dziecko jest inne, ma inne zainteresowania i preferencje. Jedne uwielbiają układać puzzle i klocki, inne natomiast wolą jeździć samochodami czy też bawić się lalkami. Warto umożliwiać dziecku zabawę zgodną z jego upodobaniami i nie narzucać innych na siłę. Jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy proponować lub zachęcać do podjęcia próby urozmaicenia zabawy. Jeżeli więc zależy nam, aby nasza pociecha spróbowała zabawy klockami, musimy postarać się o to, aby te klocki były dla niej atrakcyjne. Dobrym sposobem jest wybór klocków dla dzieci z bajkowymi motywami. Maluch chętniej sięgnie po klocki, kiedy będzie mógł ułożyć domek czy bazę dla swoich ulubionych bajkowych bohaterów. Innym sposobem jest pozwolenie dziecku na samodzielny wybór zestawu klocków. Indywidualna decyzja małego człowieka z pewnością pozytywnie wpłynie na jego chęć skorzystania z klocków, które sam wybrał.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here