Filmy dla dzieci

0
1557
filmy dla dzieci

W pewnym momencie swojego życia dziecko odkryje telewizję oraz filmy. Niektórzy rodzice starają się jakby chronić swoje dziecko przed telewizją, martwiąc się, iż może się ono od niej uzależnić. Ile w tym sensu? Czy faktycznie powinniśmy pilnować, by nasze dzieci nie miały styczności z telewizją?

Przeciwnicy argumentują swoje stanowisko na wiele sposobów, między innymi twierdząc, iż dzieci – jak już wcześniej wspomniano – mogą się uzależnić od telewizji, jeśli odkryją ją zbyt wcześnie i zbyt mocno się nią zafascynują (co istotnie często ma miejsce wśród maluchów, jednakże, jak podkreślają eksperci, bardzo rzadko ma to swoje skutki w postaci uzależnionych dzieci); prócz tego przeciwnicy podkreślają również, iż telewizja nie jest bezpieczna dla dzieci, bowiem niejednokrotnie pokazywane są w niej treści, z którymi dzieci w żadnym wypadku nie powinny mieć styczności. Istotnie, trudno się nie zgodzić z tymi argumentami.

Jednakże z drugiej strony, jeśliby spojrzeć na całą sytuację obiektywnie, są one nieco przesadzone. Jeśli bowiem – tak jak i w każdej innej dziedzinie życia – zachowamy zdrowy rozsądek i podejdziemy do kwestii telewizji dla dzieci z dużą dozą rozwagi oraz sceptycyzmu, z całą pewnością zdołamy uniknąć wszelkiego rodzaju nieszczęść, a oprócz tego zapewnimy dziecku odpowiednią dawkę zdrowej, interesującej rozrywki mogącej mieć jednocześnie pozytywny wpływ na jego rozwój.

dziekco przed tv

Przeciwnicy obcowania dzieci w telewizją podkreślają, iż zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kino, które jest rozrywką ponadczasową, wartościową, a także bezpieczną dla dzieci – w kinach prezentowane są bowiem liczne filmy dla dzieci i udając się w dzieckiem do kina mamy niemalże całkowitą kontrolę nad tym, jakie treści będą mu tam prezentowane. Czy faktycznie tak jest? Cóż, ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej bowiem strony, istotnie – kina niemalże zawsze mają w swojej ofercie interesujące, niejednokrotnie bardzo pouczające i ciekawe filmy dla dzieci.

Z drugiej jednak strony idąc do kina na film z dzieckiem widzimy tę produkcję po raz pierwszy – skąd więc możemy wiedzieć, co zawiera się w jej treści? I czy nie przedstawia ona na przykład scen przemocy, które mogą mieć zły wpływ na dziecko i poprzez proces modelowania mogą nauczyć go złych nawyków oraz przemocy? Skoro również i kino nie jest rozwiązaniem bez wad, jak poradzić sobie z tą kwestią i zapewnić dziecku bezpieczne, pouczające filmy?

Dobrym rozwiązaniem może być internet pełen bajek, które nawet my sami możemy znać.

Na różnego rodzaju portalach internetowych znajdziemy setki odcinków mądrych, bezpiecznych kreskówek dla dzieci, które możemy mu w każdej chwili włączyć. I ta opcja nie jest jednak całkowicie wolna od wad. Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, iż internet jest pełen niebezpiecznych, negatywnych treści, z którymi dzieci nie powinny mieć styczności – dlatego też tak ważnym jest, byśmy mieli ogromną, a nawet całkowitą kontrolę nad tym, co dziecko robi na komputerze, telefonie czy tablecie.

Najlepiej byłoby więc cały czas nadzorować dziecko lub po prostu samodzielnie włączać mu bajkę, a po jej zakończeniu przełączać na inną lub zabierać sprzęt z powrotem. Nie jest to nadopiekuńczość, a po prostu odpowiedzialność i troska o to, by nasze dziecko nie zostało narażone na przeżycie traumy i zetknięcie się z treściami, które mogą mieć negatywny wpływ na jego rozwój, a w skrajnych przypadkach nawet stan psychiczny, a co za tym idzie – zdrowie psychiczne.

święty mikołaj

Jakie filmy dla dzieci są najodpowiedniejsze?

Przede wszystkim te dostosowane do ich wieku. Oprócz tego warto proponować dziecku takie bajki, które mogą go nauczyć zdrowych, pozytywnych postaw i prawidłowego zachowania – nie zapominajmy bowiem, że dzieci uczą się przecież poprzez modelowanie, a więc naśladowanie zachowań, które są mu eksponowane. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne jest posiadanie kontroli na to, co ogląda nasze dziecko. Obserwowane (a potem naśladowane) przez niego treści mają bowiem przecież wpływ na to, jakim nastolatkiem, a potem dorosłym człowiekiem się on stanie.

Powtarzalne, częste narażanie dziecka na oglądanie scen przemocy z całą pewnością będzie miało negatywny wpływ na jego rozwój; będzie miało ono również ogromny problem z wykształceniem zdrowych postaw i zachowań, bowiem bardziej przyzwyczajone będzie ono do tych, które tak często oglądało. Nie zapominajmy o tym nigdy i nie pozwalajmy dzieciom oglądać byle czego – czy to w telewizji, czy też kinie, a także internecie, który zdaje się być najbardziej niebezpiecznym źródłem informacji – nawet bardziej niebezpiecznym, niż okryta złą sławą telewizja…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here